Ostrowczanie świętowali niepodległość

Jak co roku Święto Niepodległości mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego uczcili na wiele sposobów.

Główne uroczystości 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się o godz. 10.30 mszą świętą w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych w kościele kolegiackim p.w. Świętego Michała Archanioła. Po mszy uczestnicy przeszli pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie wygłoszono okolicznościowe wystąpienia, a następnie złożono kwiaty i wiązanki.

Wyjątkowego charakteru uroczystości nadała asysta konna legionistów kieleckiego ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich oraz odpalenie  biało – czerwonych salw.

Dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta cieszyły się również uroczystości sportowe, podczas których biegali w barwach biało czerwonych od godziny 10.00 na stadionie KSZO.

Ostrowieckie Biegi Niepodległości 2017 rozpoczęły się od biegów uczniów z ostrowieckich szkół gimnazjalnych, którzy pobiegli na dystansie 800m, a zakończyły biegami grup przedszkolnych na dystansie 150m .

Na zakończenie wszystkich biegów wspólnie z dziećmi pobiegł Prezydent Jarosław Górczyński, który na scenie w towarzystwie Dyrektora Piotra Węglewicza i  Mariusza Rokity wręczał dzieciom chorągiewki, dyplomy i medale.

W biegach dzieci, ze szkół prowadzonych przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski, udział wzięło 873 uczniów oraz około 200 przedszkolaków.

W klasyfikacji za najliczniejszy udział uczniów szkół prowadzonych przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski wygrała Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1, którą reprezentowało 179 uczniów. Na kolejnych miejscach uplasowały się PSP 7 (138) i PSP 3 (117). W klasyfikacji za udział największego odsetka uczniów szkoły w biegach wygrała Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 10, którą reprezentowało ponad 45,45% ogółu uczniów! Kolejne miejsca zajęły PSP3 (45,34%) i PSP9 (41,42%).

Na zakończenie Ostrowieckich Biegów Niepodległości 2017 Prezydent Jarosław Górczyński dokonał dekoracji zawodników biegu głównego, który na dystansie 10 km pokonało 308 osób, a zwycięzcami zostali Oleksandr MATVIJCHUK z Ukrainy (31:07,52) i Lidia FISKOWICZ (35:37,61) z Mołdawii.